December, 2010

Tehniline evangelism

Andres Sirel

Tehnoloogiaevangelist

Microsoft Estonia OÜ
tel mobile +372 528 4222
Rävala 5
Tallinn, Harju, 10143 Estonia
Windows Live Messenger andres.sirel@hotmail.com Skype andres.sirel
 • Tehniline evangelism

  Mida tähendab IE9 arendajatele?

  • 1 Comments

  Külalispostitus meie IE9 projektijuhi Roman Gorislavski sulest:

  Mida tähendab IE9 arendajatele?

  Üks olulisi Microsofti panuseid Internet Explorer 9nda versiooniga on professionaalsel tasemel HTML5 toetus. HTML standardi viienda versiooniga jõutakse lähemale veebiloojate unistusele, kus sama märgendust saab kasutada olenemata veebilehitsejast. IE9 sisaldab uusi riistvaraliselt kiirendatud ja standardeid järgivaid võimalusi, mis põhinevad HTML5, CSS3, DOM L2 ning L3, SVG, ECMAScript5 ja teistel spetsifikatsioonidel.

  Toon välja mõned head viited IE9-ga tutvumiseks: esimesed kaks on näited, milleks IE9 on suuteline, kolmas enesest mõistetav ja neljas näitab erinevaid aspekte, mida on tööle saadud mingis veebilehitsejas.

  HTML5 ja CSS3

  HTML5 ja CSS3 IE9-s

  HTML5 on järgmine suurem uuendus W3C HTML spetsifikatsioonile tuues standardiseeritud struktuuri veebilehe sisu esitlemiseks. W3C HTML5 spetsifikatsioon lisab uusi tunnuseid nagu graafiline tugi - SVG ja Canvas, multimeedia tugi nagu video ja heli ilma, et peaksid kasutama selleks Flashi või Silverlighti. Samuti uued APId, et teha arendajatele interaktiivsete veebirakenduste loomist lihtsamaks . Ka CSS2.1 ja CSS3 standardid annavad disaineritele ja arendajatele võimaluse kasutada uusi kujunduslikke efekte, ilma Javascripti või muu täiendava tehnoloogiata. Näiteks saab CSS3 border-radius muutuja abil tekstikasti nurgad ümaraks.

  Mõned kasulikud lingid lisalugemiseks:

  SVG ja Canvas

  SVG ja Canvas IE9s

  SVG on XMLil tuginev vorming piltide ja kujundite (vt. pilti) joonistamiseks. SVG pildid põhinevad vektoritel, mistõttu ei kaota nad kvaliteeti ka peale mitmekümne kordset suurendamist.

  Kasulik lisalugemine SVG kohta:

  Canvas lubab disaineritel ja arendajatel joonistada rastergraafikat oma lehel JavaScripti abil. See koosneb kahest osast:

  • <canvas> elemendist, mis defineerib lehel elemendi
  • komplekt APIsid, millega antud elemendis joonistada

  Siit saad canvase kasutamise kohta lähemalt lugeda:

  Kinnitatud saidid (Pinned sites)

  Kinnitatud saidid IE9s

  Kinnitatud sait (Pinned Site) on uus võimalus IE9-s, mis annab veebilehtedele tavapärase rakenduse omadused Windows 7 opsüsteemis. Lõppkasutajal on võimalik kinnitada veebilehti tegumiribale, töölauale või start-menüüsse. Tegumiribale kinnitamise võimaldamiseks ei ole vaja veebilehte või selle sisu muuta, küll aga saab seda omadust täiendada lihtsa Javascript koodirea ja meta märgisega (tag) näiteks paremklikil avaneva hüppelisti (Jump Lists) või automaatsete teavitamistega. Sellest lähemalt järgneval lingil:

  Arendaja tööriistad (Developer Tools)

  Arendaja tööriistad IE9s

  IE8 oli esimene Internet Exploreri väljaanne, mis sisaldas sisseehitatud arendaja tööriistu, et aidata

  mugavalt veebilehe prototüüpe luua, testida, siluda ning lubab näha tehtud muudatusi otse veebilehitsejas. IE9-s täienevad arendaja vahendid kahe uue tööriistaga:

  • User-agent switching tool – lubab vaadata, kuidas antud sait teistes veebilehitsejates välja näeb
  • Network traffic inspector – lubab näha, mida saadetakse serverisse ja tagasi

  Arendaja tööriistadega saab lähemalt tutvust teha järgnevatel linkidel, esimene link tutvustab IE9 Network Tabi ja ülejäänud juba IE8-st tuttavaid võimalusi.

  JavaScript, Ajax ja DOM

  JavaScript, Ajax ja DOM IE9s

  AJAX või asünkroonne JavaScript koos XMLiga on osa veebiarendus tehnikatest, mis lisab interaktiivseid veebirakendusi, mis töötavad nii kliendi tööarvuti peal kui ka serveri peal ja võimelised teha uuendusi ilma veebilehte uuendamata. JScript ja JavaScript on kliendi poolne skriptimiskeel, mis on kõige enam kasutuses arendajate poolt, et leht ja DOM vastastikku toimiksid.

  IE9-ga tuleb kaasa uus JavaScripti mootor nimega Chakra, mis sisaldab ECMAScript 5 võimalusi, DOM tase 2 ja 3 tuge ning järgib ka WebIDL standarti.

  Järgnevatel linkidel saate tutvuda selle kõigega lähemalt: esimene tutvustab üleüldiselt IE9 uut Javascripti ja ülejäänud käsitlevad uue ECMAScripti standardit ning DOMi.

  Ühilduvus

  Ühilduvus IE9s

  Võrreldes eelnevate IE versioonidega, järgib IE9 oluliselt rohkem veebistandardeid, mis tagab ka parema ühilduvuse ja lubab erinevatel veebilehitsejatel lugeda koodi ühtsemalt. Lisaks toetatakse eelnevate IE versioonidele loodud veebilehtede kuvamist läbi ühilduvusvaate (compatibility view), mis kuvab saiti IE7 režiimis. Veebisaitide omanikel on võimalik oma lehele lisada ka ühilduvuse märgis (compatibility metatag), mille puhul kuvatakse lehte vastava IE versiooni režiimis (vt. pilti).

  Lõpetuseks veel mõned kasulikud ühildusega seotud lingid:

  Roman Gorislavski
  Internet Explorer projektijuht

 • Tehniline evangelism

  Mida uut toob Internet Explorer 9

  • 4 Comments

  Külalispostitus meie IE9 projektijuhi Roger Puks-i sulest:

  Mida uut toob Internet Explorer 9

  Microsofti poolt loodud beeta staadiumis olev veebilehitseja Internet Explorer 9 on suutnud tõusta tuhast ning ukse taga on seninägematute omaduste ja võimalustega üheksas versioon. Toon järgnevalt välja mõned põhjused, miks peaks iga võrgukasutaja IE9-ga lähemalt tutvust tegema.

  See on kiire

  Internet Explorer 9 näol on tegu seni kiireima veebilehitsejaga, mis ületab mitmes kategoorias oma konkurente. Kiirem sirvija tähendab seda, et selle käivitamine ei võta enam niivõrd kaua aega, populaarsemad (ja sisukamad) veebilehed laevad rutemini ning ka erinevate võrgurakenduste kasutamine ei nõua endist ajakulu.

  Varasemalt võisid veebilehitseja algkäivituse või kasutuse aeglust tihti põhjustada lisandid (add-ons). Kui aga juhtub, et IE9-s märkate näiteks aeglast käivitust, siis tuleb appi selline uuenduslik element nagu add-on manager.

  Internet Explorer 9 lisandite haldur

  Nagu eelnevalt pildiltki näha, on tegu kasuliku tööriistaga, mis annab Sulle automaatselt märku aeglust põhjustavatest lisanditest. Add-on manager näitab, mis lisavidinad on parasjagu aktiveeritud ning kui palju aega lisavad need käivitumisprotsessile. Ühe nupuvajutusega on võimalik oma soovitud lisad välja lülitada.

  See on lihtne

  Eelnevate Internet Exploreri väljalasete puhul jäi inimestele meelehärmi tekitama asjaolu, et sirvija kasutajaliides oli täis erinevaid nuppe, tööriistaribasid (nt. search-bare) ja muud ebavajalikku. Internet Explorer 9 on hakanud kõndima aga teist rada– kogu kasutajaliides on muutunud märksa minimalistlikumaks. Sarnaselt Windows-i kontseptsiooniga on hakatud lähtuma filosoofiast, et veebilehitseja on vaid vahend, mille abil kuvada veebi. Kogu vajalik informatsioon on seega kogutud kõigest ühe riba peale ning nähtavale kohale on jäetud vaid tagasimineku (back) nupp ning aadressiriba. Kodulehele, lemmiksaitide ning sätete avamise nupud on koondatud käepäraselt paremasse äärde.

  Kui teil on välja kujunenud mõned lemmiklehed, mida külastate tihti, siis enam ei ole vaja avada lehitsejat ning siis alles seejärel soovitud lemmiksait. Nüüd võite vedada valitud veebilehe ikooni oma tegumiribale, võimaldades selle veebilehe avamise kõigest ühe nupuvajutusega (pin to taskbar).

  Saitide kinnitamine tegumiribale IE9-s

  Teatud saidid, mis on kohandatud IE9 võimalustega, pakuvad kinnitatuna veelgi rohkem võimalusi – paremkliki abil on võimalik suunduda erinevatesse sektsioonidesse kõnealusel lehel jm. (nt. uudisteportaalil otse majandusuudiste sektsiooni). Üks eestlaste seas populaarne leht, mis pakub eelmainitud teenust, on suhtlusvõrgustik Facebook. Uuenduste või teadete korral tekib tegumiribal lehe ikooni kõrvale punane tärn, mis teavitab uuendustest.

  Kui aga puudub soov koormata oma tegumiriba erinevate veebilehtede ikoonidega, on alati olemas ka uuendatud vahekaardileht (tab page). Tegu on uue vahekaardi avamisel ettetuleva lehega, millel on kuvatud kasutaja poolt enimkülastatud saidid. Kõiki saite saab sealt ka eemaldada oma soovi järgi. Kui midagi peaks juhtuma ning IE sulgub, saab ühe nupuvajutusega taastada eelneva sessiooni ehk avada eelnevalt lahti olnud saidid.

  Otsingu kasutamiseks ei ole enam tarvis siirduda eraldi mõne otsingumootori kodulehele. Nüüd on võimalik kasutada erinevaid otsingumootoreid (Bing, Google, Neti jm) palju lihtsamalt – trükkides otsitava fraasi või sõna lihtsalt aadressikasti. Automaatselt tulevad alla soovitused sätestatud otsingumootori poolt. Uusi otsingumootoreid saab lisada www.ieaddons.com lehe kaudu.

  Automaatsed otsingutulemused IE9

  See on turvaline

  Uue Internet Exploreri väljalaske puhul pandi suurt rõhku kasutaja turvalisusele. Turvalisus tähendab ka seda, et nüüdsest on Sul märksa suurem ülevaade allalaadimistest ning kõigest nendega seotust. Teisisõnu on kasutusse võetud nn. allalaadimishaldur. Haldur kontrollib allalaetavat faili ning pahavara avastamisel hoiatab kasutajat. Samuti edastatakse hoiatus kasutajale kui allalaadimine toimub vähepopulaarsest serverist. Ühtlasi on võimalik halduri kaudu peatada ning taaskäivitada allalaadimisi aeglase ühenduse puhul ning samuti näha, kus nad arvutis asuvad.

  Allalaadimishaldur IE9-s

  Internet Explorer 9 kasutamine on turvaline, kiire ning mugav kogemus, millest keegi ei tohiks ilma jääda. Tee lähemalt tutvust uue ja ilusamat veebikogemust pakkuva brauseriga www.beautyoftheweb.com lehel.

  Roger Puks
  Internet Explorer projektijuht

 • Tehniline evangelism

  2 säravat tudengit meie kontoris - IE9 praktikandid

  • 0 Comments

  2 säravat tudengit meie kontoris - IE9 praktikandid

  Kuu aega tagasi astus Microsoft Eesti säravate inimeste ridadesse kaks toredat tudengit, kes aitavad ette valmistada Internet Explorer 9 (IE) väljatulekut Eestis. Mõtlesime ja kaalusime, kas teha koostööd mõne kohaliku veebiagentuuriga, aga siis leidsime, et tudengite kaasamine on mõlemale poolele kindlasti väärt kogemus. Iga päev ju ei saa piiluda Microsofti siseveebi, nautida meie kontori mõnusat atmosfääri, näha lähedalt kuidas sadade miljonite inimeste poolt kasutatava toote valmimine ja testimine välja näeb ning osaleda kõiksugustel sisemistel koolitustel ja muudel fun üritustel Naeratus

  Sobilike projektijuhtide leidmiseks alustasime loomulikult meie partnertudengite ehk MSP tiimist ja nii jõudsidki minu lauanaabriteks Roman Gorislavski ja Roger Puks Tallinna Ülikoolist. Praegu tegelevad nad Eesti populaarsemate veebisaitide testimisega, et kohalikud lehed pakuksid internetikasutajatele IE9-ga suurepärast kogemust.

  See postitus on ühtlasi sissejuhatuseks kohe-kohe minu blogis ilmuvatele nende sulest pärit artiklitele, mis tutvustavad uue lehitsejaga kaasnevaid põnevaid võimalusi Silmapilgutusega naeratus

Page 1 of 1 (3 items)