Tehniline evangelism

Andres Sirel

Tehnoloogiaevangelist

Microsoft Estonia OÜ
tel mobile +372 528 4222
Rävala 5
Tallinn, Harju, 10143 Estonia
Windows Live Messenger andres.sirel@hotmail.com Skype andres.sirel
 • Tehniline evangelism

  Eesti Windows Phone Marketplace KKK

  • 26 Comments

  Windows Phone rakenduste poe Korduma Kippuvad Küsimused ehk Q&A


  Windows Phone rakenduste pood ehk Marketplace avati eelmisel nädalal Eesti kasutajate jaoks ja sellega seoses on tekkinud mõned küsimused, millele leiad loodetavasti altpoolt vastuse.

  Mis seos on Windows Phone Marketplace’l ja Windows Live ID kontol?

  Marketplace rakenduste poe kasutamiseks peab su Windows Phone telefon olema seotud Windows Live ID-ga. Windows Live ID on Microsofti online teenuste (Hotmail, Messenger, Skydrive, Marketplace jne) keskkonna kasutajakonto.

  Mul ei ole Windows Live ID-d. Kuidas ma saan selle luua?

  Windows Live ID loomiseks on kaks võimalust. Üks võimalus on see luua Windows Phone telefoni esmakordse seadistamise käigus, valides seadistamisel Live ID-d sidumise ekraanil valik “create now“. Täpne juhis on toodud aadressil http://support.microsoft.com/kb/2691982#scene1

  Teine võimalus on luua Windows Live ID veebileheküljel www.live.com ning hiljem telefon veebis loodud Live ID-ga siduda.

  Mul on Windows Live ID juba olemas. Kas ma pean Eesti rakenduste poe jaoks tegema uue Windows Live ID?

  Uus Windows Live ID tuleb luua juhul, kui sa kasutad varasemast Windows Phone telefoni või Xbox Live teenuseid ning oled oma Live ID seadistanud kasutama mõne teise riigi Marketplace’i.

  Kuidas käituda, kui mul on Windows Live ID juba olemas, aga ma ei ole varasemalt Windows Phone või Xbox Live Marketplace’i kasutanud?

  Sellisel juhul saad sa kasutada oma olemasolevat Windows Live ID-d. Sul tuleb see lihtsalt telefonis häälestada ning siduda Eesti Marketplace’iga, määrates esmakordselt Marketplace’ist midagi allalaadides riigiks “Estonia“. Täpne juhis on toodud aadressil http://support.microsoft.com/kb/2691982#scene2

  Kasutan varasemast Windows Phone või Xbox Live teenust ja minu Windows Live ID on seotud mõne muu riigi Marketplace’ga. Kuidas seadistada oma telefon nii, et kasutada Eesti Windows Phone Marketplace’i?

  Kui soovid Eesti Windows Phone Marketplace’i kasutada, pead looma uue Windows Live ID. Marketplace asukoha riiki on võimalik määrata ainult üks kord ning hilisem muutmine ei ole võimalik (http://support.microsoft.com/kb/2692008). Kui Sul on juba telefon seadistatud kasutama mõne teise riigi Marketplace’i, tuleb telefonis taastada tehase algseaded, juhend selle jaoks asub aadressil http://support.microsoft.com/kb/2692008, ning siduda telefon uue Windows Live ID-ga. Enne algseadete taastamist veendu, et kõik vajalikud andmed (kontaktid, pildid, dokumendid jms) oleks varundatud.

  Uue Windows Live ID loomine ei tähenda, et su vana Live ID konto ära kaob. Sul on võimalus oma vana konto häälestada telefonis teise e-maili kontona. Samuti saad oma varasemat kontot kasutada edasi veebilehitseja vahendusel. Telefoni Photo hubi piltide sünkroniseerimine ja Messengeri klient töötavad ainult uue Windows Live ID-ga.

  Kasutan varasemast Windows Phone või Xbox Live teenust ja minu Windows Live ID on seotud mõne muu riigi Marketplace’ga. Mis juhtub, kui ma ei võta kasutusele Eesti Windows Phone Marketplace’i?

  Sa saad jätkuvalt kasutada mõne muu riigi Marketplace’i. Kui aga soovid Eesti Marketplace’i kasutusele võtta, siis loe järgmist vastust.

  Miks ma peaks üle minema Eesti Windows Phone Marketplace’ile?

  Eesti Marketplace võimaldab Eesti kasutajatel ametlikult osta oma krediitkaardiga tasulisi rakendusi ja mänge. Samuti kuvab pood rakendustele kohalike kasutajate arvustusi ja teeb asukohapõhiseid soovitusi.

  Miks ei ole rakendus X hetkel saadaval Eesti Marketplace’is?

  Rakenduste jõudmine Eesti Marketplace’i võtab veidi aega, kuna rakenduste arendajad peavad need uutes lisandud riikide (sh Eesti) Marketplace’ides kättesaadavaks tegema. Kui sa ei leia hetkel Eesti Marketplace’ist vajaminevat rakendust, proovi mõne päeva pärast uuesti.

  Miks ei ole Eesti poes kättesaadav Nokia Collection/HTC Apps/LG Store?

  Rakenduste jõudmine Eesti Marketplace’i võtab veidi aega, kuna rakenduste arendajad peavad need uutes lisandud riikide (sh Eesti) Marketplace’ides kättesaadavaks tegema. Kui sa ei leia hetkel Eesti Marketplace’ist vajaminevat rakendust, proovi mõne päeva pärast uuesti.

  Miks ei ole Xbox Live mängud saadaval Eesti Marketplace’is?

  Windows Phone’i Xbox Live mängud on seotud Xbox Live teenusega, mis ei ole käesoleval hetkel Eestis kättesaadav.

  Miks ei ole Music valik saadaval Eesti Marketplace’is?

  Music valik Marketplace’s on seotud Zune muusika ja video online teenusega, mis ei ole käesoleval hetkel Eestis kättesaadav.
  ______________________________________

  Tutvu ka varasemate postitustega samal teemal:

 • Tehniline evangelism

  Programmeerijate päeva auks 20 raamatut – tule võta oma!

  • 26 Comments

  Programmeerijate päeva tähistatakse aasta 256-l päeval, mis tavaliselt langeb 13. septembrile, kuid liigaastatel ehk sel aastal on see 12. septembril. Microsoft on alati kõrgelt hinnanud programmeerijaid, siinkohal ei ole paha meenutada Steve Ballmeri kuulsat “Developers, developers, developers” rituaali.

  Kuna mulle meeldivad samuti programmeerijad, siis kingin oma blogi lugejatele 20 MS Pressi raamatut. Nagu parempoolselt pildilt näha, on neid terve hunnik ja teemad on parajalt seinast-seina. Midagi leidub nii algajatele, veebi- ja mobiiliarendajatele, kui ka progejate suurtele sõpradele administraatoritele ning projektijuhtidele.

  Neli lihtsat sammu, kuidas on võimalik raamat kätte saada:

  1. Vali alltoodud loetelust välja meelepärane raamat ja kirjuta postituse kommentaari sisusse selle pealkiri. Siis teavad ka teised, et see raamat on juba võetud. Kommentaarid ilmuvad spämmi vältimiseks pärast minu ülevaatamist.
  2. Seejärel saada mulle mail andres.sirel(ÄTTT)microsoft.com, kus on kirjas sinu nimi ja lisa uuesti soovitud raamatu tiitel.
  3. Pärast minult vastuse saamist, võid raamatule järgi tulla MS Eesti kontorisse Rävala pst. 5 (II korrus) tööpäeviti kell 9:00 – 17:00. Vastan kõikidele kirjadele kolme päeva jooksul.
  4. Kontorisse jõudes ulatab meie büroo assistent Erle sulle armsa naeratuse saatel raamatu ja saadki lugema asuda :)

  Kiirelt ka reeglitest:

  • Kes ees, see mees (või naine :)
  • Raamatud kingin täiesti tasuta ja ilma mingite kohustusteta saajale.
  • Üks raamat lugeja kohta. Kui nädala aja pärast on veel mingi sulle huvitav raamat alles, siis saad ka teise küsida. Selleks tee uuesti neli sammu läbi.
  • Ühe organisatsiooni kohta kuni kolm raamatut.

  Aitäh teile, programmeerijad!

  Inside Windows Communication Foundation Microsoft ADO.NET 2.0 Step by Step Managing Projects with Microsoft Visual Studio Team System Inside Microsoft Windows SharePoint Services 3.0 Working with Microsoft Visual Studio 2005 Team System
  Programming Microsoft ADO.NET 2.0 Core Reference Introducing Microsoft ASP.NET AJAX Microsoft Office SharePoint Server 2007 Administrator's Companion Microsoft Visual C# 2005 Step by Step Microsoft Office SharePoint Designer 2007 Step by Step
  Microsoft Mobile Development Handbook Programming Microsoft ASP.NET 2.0 Core Reference Programming Windows Embedded CE 6.0 Developer Reference, Fourth Edition Simple Architectures for Complex Enterprises Inside Microsoft SQL Server 2005: T-SQL Programming
  C# for Java Developers Programming Microsoft Visual C# 2005: The Language Code Programming Microsoft SQL Server 2005 Introducing Microsoft LINQ
 • Tehniline evangelism

  Eesti Windows Phone rakendused

  • 9 Comments

  Eesti Windows Phone rakendused ehk appid

  Möödunud aasta oktoobris käivitatud Windows Phone rakenduste arendusvõistluse tulemused on nüüdseks teada ja hea on teha kokkuvõte nii uutest kui ka varem loodud kohalikest äppidest.

  Rakenduste võistluse kaudu jõudis Marketplace’i ehk poodi 11 äppi. Palju õnne võitjatele ja sügav kummardus kõikidele arendajatele, kes oma panuse andsid! Suured tänud ka MVP-dest koosnevale WP koodilaagri mentoritele Jaana, Heiki, Jevgeni ja Agu, et te olete oma nõu ning jõuga abiks olnud.

  Windows Phone rakenduste võistluse TOP 3 ja eriauhind:

  Forum Cinemas Movies - Windows Phone rakendus

  1. koht – Forum Cinemas Movies

  See rakendus annab ülevaate Forum Cinemas ja Finnkino kinodes jooksvatest filmidest Baltikumis ning Soomes.

  Teele - Windows Phone rakendus

  2. koht – Teele

  Teele hoiatab autojuhti Eesti kiiruskaamerate läheduses ja kuvab värsket teeinfot Maanteeameti uudistevoost.

  m-RIKS - Windows Phone rakendus

  3. koht – m-RIKS

  m-RIKS rakenduse abil saad kasutada nende Eesti raamatukogude teenuseid, kus on kasutusel tarkvara RIKS. Sirvi Sinu käes olevaid laenutusi, laenutuste ajalugu, reserveeringuid ja uudiskirjanduse nimekirja. Lisainfo.

  Kinokavad - Windows Phone rakendus

  Parim tudengirakendus – KinoKavad

  Kõik kinokavad kiirelt ja mugavalt Sinu telefonis! Vaata Eesti kinode sessioone, loe filmide kohta lähemalt ja leia kiirelt sama film igas kinos.

  Teised võistlusele esitatud rakendused tähestiku järgi.

  Gymwolf - Windows Phone rakendus

  Gymwolf

  Gymwolf ehk Trennihunt on digitaalne jõusaali treeningpäevik, mis aitab Sul paremini oma treeninguid jälgida. Lisainfo.

  Ka-ching! - Windows Phone rakendus

  Ka-ching!

  Ka-ching! teeb lähima Swedbank ja SEB pangaautomaadi leidmise lihtsaks. ATM-id on järjestatud kauguse järgi Sinu asukohast ning neid saab sorteerida sularaha väljavõtu kui sissemakse järgi.

  MParkimine - Windows Phone rakendus

  MParkimine

  M-Parkimise rakendus. Parkimistsoonide valik, mitme auto lisamise võimalus, mobiilse parkimise alustamine. Ei kasuta ega vaja internetiühendust.

  Sõnastikud - Windows Phone rakendus

  Sõnastikud

  Inglise-Eesti-Vene-Inglise sõnastik, mis pakub ka märksõnade otselinkimist ja sisaldab Õigekeelsussõnaraamatut (ÕS). Rakendus ei vaja töötamiseks internetiühendust.

  Text to Morse - Windows Phone rakendus

  Text to Morse

  Text to Morse võimaldab tõlkida teksti Morse koodi ja edastada seda telefoni ekraani kaudu valgussignaalina.

  TV Start - Windows Phone rakendus

  TV Start

  TV kava rakendus, mis võimaldab seadistada ka meeldetuletusi ja jagada saateid Facebookis. Lisaks välismaisele telekavale sisaldab see kohalike telekanalite infot sõltuvalt regioonisätetest (Baltikum, Soome).

  PPI for Estonia - Windows Phone rakendus

  PPI for Estonia

  Personal Phone Intelligence (PPI) for Estonia rakendus kuvab erinevat Eestit puudutavat infot visuaalselt, võrdleb seda Sinu päritoluriigiga ja sisaldab erinevaid viiteid kasulikele veebiallikatele.

  Varasemad Windows Phone poodi lisatud kohalikud rakendused:

  Eurocalculator - Windows Phone rakendus

  Eurocalculator

  EEK – EUR valuutakalkulaator.


  Parkimine - Windows Phone rakendus

  Parkimine

  Mobiilse parkimise rakendus, mis kasutab GPSi Sinu asukoha määramisel ja kuvab kaardil lähedalasuvad parkimisalad.

  Õhtuleht - Windows Phone rakendus

  Õhtuleht

  Õhtuleht on Eesti ainsa tabloidväljaande mobiiliversioon.

   

   

  Oleme mitmete arendajatega olnud kontaktis, kes samuti oma Windows Phone rakendusi parasjagu loovad. Nii et kohalike rakenduste arv kasvab Marketplace’s pidevalt ja plaanin seda nimekirja jooksvalt täiendada.

  Microsoft Eesti poolelt aitame endiselt Windows Phone mobiilide arenduseks lahtilukustamisega ja saame laenata ka testseadmeid, mille peal oma loodavat äppi katsetada. Võimaluse korral toetame ka rakenduse tasuta poodi lisamisega, kuid seda on võimalik teha ka otse läbi ametliku Microsofti partneri APPA Market.

  Täiendavat infot ja soovitusi leidub ka võistluse veebis www.microsoft.ee/wp

 • Tehniline evangelism

  Tasuta viirusetõrje – Microsoft Security Essentials

  • 11 Comments

  Microsoft Security Essentials tasuta viirusetõrje “Millist antiviiruse tarkvara kasutada”, on sageli esitatav küsimus ja kuulen seda tihti nii sõprade kui ka sugulaste käest. Nüüd on mul neile hea vastus kohe varnast võtta – Microsoft Security Essentials (MSE). Tegemist on tasuta kodukasutajatele suunatud viirusetõrjega, mis kaitseb peale viiruste ka troojade, usside, nuhkvara ja igasuguse muu pahavara eest. Olen nüüdseks kahte koduarvutisse MSE peale pannud – töötab korralikult, tõmbab Internetist uuendusi taustal alla ja üleliigset ressurssi ei söö. Tegelikult ei pane selle tarkvara olemasolu isegi tähele, mis ongi ühe korraliku antiviiruse omadus.

  Rakendust saab installida ehtsasse Windows XP, Vista või Windows 7 arvutisse siit lehelt (kontrolli enne, et su veebilehitseja oleks seadistatud inglise keelt kasutama või kasuta seda otselinki): http://www.microsoft.com/security_essentials/?mkt=en-us

  MSE on West Coast Labs poolt sertifitseeritud ja kasutab sama mootorit kui Microsofti enterprise taseme ForeFront antiviiruse ja pahavara tooted. Toodet töökindlust tagab ka Microsoft Malware Protection Center. Ühtlasi on MSE saanud väga häid arvustusi erinevate asjatundjate poolt.

  Head aega viirused! :)

  [TÄIENDUS:] Lisan veel täpsustuseks väljavõtte MSE kasutusõiguste lepingust ehk EULAst: tarkvara võib kasutada vaid koduarvutites. See laieneb ka kodukontori vormis töötavatele väikeettevõtetele. Litsentsitingimuste kohaselt ei ole MSE tarkvara lubatud paigaldada näiteks kooli arvutiklasside arvutitesse.

 • Tehniline evangelism

  Windows Phone 24h koodilaagrite võitja

  • 0 Comments

  Windows Phone 24h koodilaagrite võitja - Omnibuss

  Märtsi lõpus ja aprilli esimesel nädalavahetusel toimusid taas Windows Phone koodilaagrid ja sel korral 24h formaadis, kus soovi korral said osalejad öö läbi koodiridu seada ja Metro UX disaini võluda. Huvi laagrite vastu oli suur – osalejaid oli kokku üle 80, kelle käe all valmis 20 rakenduse või mängu kontseptsiooni. Mõned olid päris Marketplace küpsed, teised sellised, kus vaja veel lihvi anda. Ülevaate valminud rakendustest leiad laagrite peamentori Jaana blogist 2 x 24h Windows Phone koodilaagrit Tallinnas ja Tartus.

  Laager toimus tänu meie partnertudengite (MSP) ja mentorite tiimile, kes hoolitsesid kohapeal selle eest, et jätkuks süüa-juua, netiühendust ja abivajajad saaksid nõu koodipusade lahtiarutamisel (aitäh teile!). Häkkimismaratonide kordaminekule on suureks toeks ka meie head partnerid Matkasport, Net Group, Playtech, Red Bull ja Skype. Peasponsor Nokia Eesti pani parima rakenduse tiimi liikmetele välja vinged Nokia Lumia 800 nutitelefonid ja teise koha tiimi auhinnaks olid Arvutimaailma aastased tellimused.

  Võitjad

  Mõlema laagri parimat rakendust valisid kohapeal osalenud mentorid ja sponsorite esindajad. Tallinna vooru võitjaks osutus (Tartust pärit Naeratus) tiim Joosep Lall, Marko Tiidla, Mikhail Reznichenko ja Silver Mikk oma rakendusega TaQuest (Points of Interest). Samade tegijate poolt on Marketplace’s juba populaarne KinoKavade äpp, millega nad võitsid varasema WP võistluse tudengirakenduse auhinna.

  Tartus oli võidukas Madis Pink, Sigmar Muuga ja Tauno Talimaa meeskond, kes meisterdas rakenduse nimega Omnibuss (linnasisene bussiinfo). Suur nõudlus korraliku bussiaegade ja transpordi planeerimise rakenduse järgi aitas neile tagada žüriipoolse poolehoiu.

  Pärast pikka diskussiooni otsustas žürii tituleerida kahe laagri üldvõitjaks Omnibussi tiimi, kes saab endale Nokia Lumia 800’d ja loodetavasti läheb tänu nendele rakenduse viimistlemine sujuvalt ning peale Tartu bussiliiklust võetakse sihikule ka Tallinna oma. Võitjad leiate ka ülalolevalt fotolt.

  Palju õnne võitjatele ja suur aitäh kõigile osalejatele, korraldajatele, mentoritele ning toetajatele, kes andsid panuse Windows Phone 24h Koodilaagrite kordaminekusse! Järgmise korrani Silmapilgutusega naeratus

  Uus väljakutse

  Xbox 360 Kinect Special EditionVeel üks hea uudis, nimelt käivitame Eestis võistluse, kus uued aprill-mai 2012 jooksul Marketplace’s avaldatud ja Eneta Facebooki lehel enim publiku hääli saanud rakenduse loojale on auhinnaks Xbox 360 komplekt Kinect sensori ja Adventures mänguga. Rakenduse sertifitseerimine võtab vähemalt ühe nädala, kuid tavaliselt on läinud kvaliteedinõuete täitmisega vähe kauem. Seetõttu mida varem jõuate oma rakenduse Marketplace’s avaldatud, seda rohkem on inimestel aega teie poolt hääletada. Selle kohta paneme peagi ka täpsema info Enetasse välja.

  Lisaks:

  • Jaana blogipostitus kokkuvõttega laagrites valminud rakenduste kohta
  • Laagrite fotod Tallinn & Tartu. Leidke ka end üles ja aidake sildistada.
  • Rakendust viimistledes ja Marketplace’i lisades tutvuge kindlasti nende soovitustega
  • Kui vajate arenduse või UX alast nõu, siis meie mentorid on hea meelega toeks läbi Eneta foorumi
  • Andke märku, kui vaja teie enda Windows Phone arenduseks lahti lukustada või soovite testseadet laenata
  • Tiimidega võtame ühendust ja saadame neile kingiks APPA Market tasuta vautšeri oma rakenduse väljapanemiseks.
  • Kui uued rakendused jõuavad Marketplace’i ehk poodi üles, lisan need ka oma varasema postituse nimekirja Eesti Windows Phone rakendused
Page 1 of 51 (253 items) 12345»