Tehniline evangelism

Andres Sirel

Tehnoloogiaevangelist

Microsoft Estonia OÜ
tel mobile +372 528 4222
Rävala 5
Tallinn, Harju, 10143 Estonia
Windows Live Messenger andres.sirel@hotmail.com Skype andres.sirel
 • Tehniline evangelism

  Eesti Windows Phone Marketplace KKK

  • 26 Comments

  Windows Phone rakenduste poe Korduma Kippuvad Küsimused ehk Q&A


  Windows Phone rakenduste pood ehk Marketplace avati eelmisel nädalal Eesti kasutajate jaoks ja sellega seoses on tekkinud mõned küsimused, millele leiad loodetavasti altpoolt vastuse.

  Mis seos on Windows Phone Marketplace’l ja Windows Live ID kontol?

  Marketplace rakenduste poe kasutamiseks peab su Windows Phone telefon olema seotud Windows Live ID-ga. Windows Live ID on Microsofti online teenuste (Hotmail, Messenger, Skydrive, Marketplace jne) keskkonna kasutajakonto.

  Mul ei ole Windows Live ID-d. Kuidas ma saan selle luua?

  Windows Live ID loomiseks on kaks võimalust. Üks võimalus on see luua Windows Phone telefoni esmakordse seadistamise käigus, valides seadistamisel Live ID-d sidumise ekraanil valik “create now“. Täpne juhis on toodud aadressil http://support.microsoft.com/kb/2691982#scene1

  Teine võimalus on luua Windows Live ID veebileheküljel www.live.com ning hiljem telefon veebis loodud Live ID-ga siduda.

  Mul on Windows Live ID juba olemas. Kas ma pean Eesti rakenduste poe jaoks tegema uue Windows Live ID?

  Uus Windows Live ID tuleb luua juhul, kui sa kasutad varasemast Windows Phone telefoni või Xbox Live teenuseid ning oled oma Live ID seadistanud kasutama mõne teise riigi Marketplace’i.

  Kuidas käituda, kui mul on Windows Live ID juba olemas, aga ma ei ole varasemalt Windows Phone või Xbox Live Marketplace’i kasutanud?

  Sellisel juhul saad sa kasutada oma olemasolevat Windows Live ID-d. Sul tuleb see lihtsalt telefonis häälestada ning siduda Eesti Marketplace’iga, määrates esmakordselt Marketplace’ist midagi allalaadides riigiks “Estonia“. Täpne juhis on toodud aadressil http://support.microsoft.com/kb/2691982#scene2

  Kasutan varasemast Windows Phone või Xbox Live teenust ja minu Windows Live ID on seotud mõne muu riigi Marketplace’ga. Kuidas seadistada oma telefon nii, et kasutada Eesti Windows Phone Marketplace’i?

  Kui soovid Eesti Windows Phone Marketplace’i kasutada, pead looma uue Windows Live ID. Marketplace asukoha riiki on võimalik määrata ainult üks kord ning hilisem muutmine ei ole võimalik (http://support.microsoft.com/kb/2692008). Kui Sul on juba telefon seadistatud kasutama mõne teise riigi Marketplace’i, tuleb telefonis taastada tehase algseaded, juhend selle jaoks asub aadressil http://support.microsoft.com/kb/2692008, ning siduda telefon uue Windows Live ID-ga. Enne algseadete taastamist veendu, et kõik vajalikud andmed (kontaktid, pildid, dokumendid jms) oleks varundatud.

  Uue Windows Live ID loomine ei tähenda, et su vana Live ID konto ära kaob. Sul on võimalus oma vana konto häälestada telefonis teise e-maili kontona. Samuti saad oma varasemat kontot kasutada edasi veebilehitseja vahendusel. Telefoni Photo hubi piltide sünkroniseerimine ja Messengeri klient töötavad ainult uue Windows Live ID-ga.

  Kasutan varasemast Windows Phone või Xbox Live teenust ja minu Windows Live ID on seotud mõne muu riigi Marketplace’ga. Mis juhtub, kui ma ei võta kasutusele Eesti Windows Phone Marketplace’i?

  Sa saad jätkuvalt kasutada mõne muu riigi Marketplace’i. Kui aga soovid Eesti Marketplace’i kasutusele võtta, siis loe järgmist vastust.

  Miks ma peaks üle minema Eesti Windows Phone Marketplace’ile?

  Eesti Marketplace võimaldab Eesti kasutajatel ametlikult osta oma krediitkaardiga tasulisi rakendusi ja mänge. Samuti kuvab pood rakendustele kohalike kasutajate arvustusi ja teeb asukohapõhiseid soovitusi.

  Miks ei ole rakendus X hetkel saadaval Eesti Marketplace’is?

  Rakenduste jõudmine Eesti Marketplace’i võtab veidi aega, kuna rakenduste arendajad peavad need uutes lisandud riikide (sh Eesti) Marketplace’ides kättesaadavaks tegema. Kui sa ei leia hetkel Eesti Marketplace’ist vajaminevat rakendust, proovi mõne päeva pärast uuesti.

  Miks ei ole Eesti poes kättesaadav Nokia Collection/HTC Apps/LG Store?

  Rakenduste jõudmine Eesti Marketplace’i võtab veidi aega, kuna rakenduste arendajad peavad need uutes lisandud riikide (sh Eesti) Marketplace’ides kättesaadavaks tegema. Kui sa ei leia hetkel Eesti Marketplace’ist vajaminevat rakendust, proovi mõne päeva pärast uuesti.

  Miks ei ole Xbox Live mängud saadaval Eesti Marketplace’is?

  Windows Phone’i Xbox Live mängud on seotud Xbox Live teenusega, mis ei ole käesoleval hetkel Eestis kättesaadav.

  Miks ei ole Music valik saadaval Eesti Marketplace’is?

  Music valik Marketplace’s on seotud Zune muusika ja video online teenusega, mis ei ole käesoleval hetkel Eestis kättesaadav.
  ______________________________________

  Tutvu ka varasemate postitustega samal teemal:

 • Tehniline evangelism

  Eesti Windows Phone rakendused

  • 9 Comments

  Eesti Windows Phone rakendused ehk appid

  Möödunud aasta oktoobris käivitatud Windows Phone rakenduste arendusvõistluse tulemused on nüüdseks teada ja hea on teha kokkuvõte nii uutest kui ka varem loodud kohalikest äppidest.

  Rakenduste võistluse kaudu jõudis Marketplace’i ehk poodi 11 äppi. Palju õnne võitjatele ja sügav kummardus kõikidele arendajatele, kes oma panuse andsid! Suured tänud ka MVP-dest koosnevale WP koodilaagri mentoritele Jaana, Heiki, Jevgeni ja Agu, et te olete oma nõu ning jõuga abiks olnud.

  Windows Phone rakenduste võistluse TOP 3 ja eriauhind:

  Forum Cinemas Movies - Windows Phone rakendus

  1. koht – Forum Cinemas Movies

  See rakendus annab ülevaate Forum Cinemas ja Finnkino kinodes jooksvatest filmidest Baltikumis ning Soomes.

  Teele - Windows Phone rakendus

  2. koht – Teele

  Teele hoiatab autojuhti Eesti kiiruskaamerate läheduses ja kuvab värsket teeinfot Maanteeameti uudistevoost.

  m-RIKS - Windows Phone rakendus

  3. koht – m-RIKS

  m-RIKS rakenduse abil saad kasutada nende Eesti raamatukogude teenuseid, kus on kasutusel tarkvara RIKS. Sirvi Sinu käes olevaid laenutusi, laenutuste ajalugu, reserveeringuid ja uudiskirjanduse nimekirja. Lisainfo.

  Kinokavad - Windows Phone rakendus

  Parim tudengirakendus – KinoKavad

  Kõik kinokavad kiirelt ja mugavalt Sinu telefonis! Vaata Eesti kinode sessioone, loe filmide kohta lähemalt ja leia kiirelt sama film igas kinos.

  Teised võistlusele esitatud rakendused tähestiku järgi.

  Gymwolf - Windows Phone rakendus

  Gymwolf

  Gymwolf ehk Trennihunt on digitaalne jõusaali treeningpäevik, mis aitab Sul paremini oma treeninguid jälgida. Lisainfo.

  Ka-ching! - Windows Phone rakendus

  Ka-ching!

  Ka-ching! teeb lähima Swedbank ja SEB pangaautomaadi leidmise lihtsaks. ATM-id on järjestatud kauguse järgi Sinu asukohast ning neid saab sorteerida sularaha väljavõtu kui sissemakse järgi.

  MParkimine - Windows Phone rakendus

  MParkimine

  M-Parkimise rakendus. Parkimistsoonide valik, mitme auto lisamise võimalus, mobiilse parkimise alustamine. Ei kasuta ega vaja internetiühendust.

  Sõnastikud - Windows Phone rakendus

  Sõnastikud

  Inglise-Eesti-Vene-Inglise sõnastik, mis pakub ka märksõnade otselinkimist ja sisaldab Õigekeelsussõnaraamatut (ÕS). Rakendus ei vaja töötamiseks internetiühendust.

  Text to Morse - Windows Phone rakendus

  Text to Morse

  Text to Morse võimaldab tõlkida teksti Morse koodi ja edastada seda telefoni ekraani kaudu valgussignaalina.

  TV Start - Windows Phone rakendus

  TV Start

  TV kava rakendus, mis võimaldab seadistada ka meeldetuletusi ja jagada saateid Facebookis. Lisaks välismaisele telekavale sisaldab see kohalike telekanalite infot sõltuvalt regioonisätetest (Baltikum, Soome).

  PPI for Estonia - Windows Phone rakendus

  PPI for Estonia

  Personal Phone Intelligence (PPI) for Estonia rakendus kuvab erinevat Eestit puudutavat infot visuaalselt, võrdleb seda Sinu päritoluriigiga ja sisaldab erinevaid viiteid kasulikele veebiallikatele.

  Varasemad Windows Phone poodi lisatud kohalikud rakendused:

  Eurocalculator - Windows Phone rakendus

  Eurocalculator

  EEK – EUR valuutakalkulaator.


  Parkimine - Windows Phone rakendus

  Parkimine

  Mobiilse parkimise rakendus, mis kasutab GPSi Sinu asukoha määramisel ja kuvab kaardil lähedalasuvad parkimisalad.

  Õhtuleht - Windows Phone rakendus

  Õhtuleht

  Õhtuleht on Eesti ainsa tabloidväljaande mobiiliversioon.

   

   

  Oleme mitmete arendajatega olnud kontaktis, kes samuti oma Windows Phone rakendusi parasjagu loovad. Nii et kohalike rakenduste arv kasvab Marketplace’s pidevalt ja plaanin seda nimekirja jooksvalt täiendada.

  Microsoft Eesti poolelt aitame endiselt Windows Phone mobiilide arenduseks lahtilukustamisega ja saame laenata ka testseadmeid, mille peal oma loodavat äppi katsetada. Võimaluse korral toetame ka rakenduse tasuta poodi lisamisega, kuid seda on võimalik teha ka otse läbi ametliku Microsofti partneri APPA Market.

  Täiendavat infot ja soovitusi leidub ka võistluse veebis www.microsoft.ee/wp

 • Tehniline evangelism

  Programmeerijate päeva auks 20 raamatut – tule võta oma!

  • 26 Comments

  Programmeerijate päeva tähistatakse aasta 256-l päeval, mis tavaliselt langeb 13. septembrile, kuid liigaastatel ehk sel aastal on see 12. septembril. Microsoft on alati kõrgelt hinnanud programmeerijaid, siinkohal ei ole paha meenutada Steve Ballmeri kuulsat “Developers, developers, developers” rituaali.

  Kuna mulle meeldivad samuti programmeerijad, siis kingin oma blogi lugejatele 20 MS Pressi raamatut. Nagu parempoolselt pildilt näha, on neid terve hunnik ja teemad on parajalt seinast-seina. Midagi leidub nii algajatele, veebi- ja mobiiliarendajatele, kui ka progejate suurtele sõpradele administraatoritele ning projektijuhtidele.

  Neli lihtsat sammu, kuidas on võimalik raamat kätte saada:

  1. Vali alltoodud loetelust välja meelepärane raamat ja kirjuta postituse kommentaari sisusse selle pealkiri. Siis teavad ka teised, et see raamat on juba võetud. Kommentaarid ilmuvad spämmi vältimiseks pärast minu ülevaatamist.
  2. Seejärel saada mulle mail andres.sirel(ÄTTT)microsoft.com, kus on kirjas sinu nimi ja lisa uuesti soovitud raamatu tiitel.
  3. Pärast minult vastuse saamist, võid raamatule järgi tulla MS Eesti kontorisse Rävala pst. 5 (II korrus) tööpäeviti kell 9:00 – 17:00. Vastan kõikidele kirjadele kolme päeva jooksul.
  4. Kontorisse jõudes ulatab meie büroo assistent Erle sulle armsa naeratuse saatel raamatu ja saadki lugema asuda :)

  Kiirelt ka reeglitest:

  • Kes ees, see mees (või naine :)
  • Raamatud kingin täiesti tasuta ja ilma mingite kohustusteta saajale.
  • Üks raamat lugeja kohta. Kui nädala aja pärast on veel mingi sulle huvitav raamat alles, siis saad ka teise küsida. Selleks tee uuesti neli sammu läbi.
  • Ühe organisatsiooni kohta kuni kolm raamatut.

  Aitäh teile, programmeerijad!

  Inside Windows Communication Foundation Microsoft ADO.NET 2.0 Step by Step Managing Projects with Microsoft Visual Studio Team System Inside Microsoft Windows SharePoint Services 3.0 Working with Microsoft Visual Studio 2005 Team System
  Programming Microsoft ADO.NET 2.0 Core Reference Introducing Microsoft ASP.NET AJAX Microsoft Office SharePoint Server 2007 Administrator's Companion Microsoft Visual C# 2005 Step by Step Microsoft Office SharePoint Designer 2007 Step by Step
  Microsoft Mobile Development Handbook Programming Microsoft ASP.NET 2.0 Core Reference Programming Windows Embedded CE 6.0 Developer Reference, Fourth Edition Simple Architectures for Complex Enterprises Inside Microsoft SQL Server 2005: T-SQL Programming
  C# for Java Developers Programming Microsoft Visual C# 2005: The Language Code Programming Microsoft SQL Server 2005 Introducing Microsoft LINQ
 • Tehniline evangelism

  Windows Phone’i rakenduste pood Eestis ja soovitused arendajatele

  • 7 Comments

  Windows Phone Marketplace rakenduste pood Eestis ja soovitused arendajatele

  Eile kuulutati MWC raames välja kauaoodatud uudis, et Eesti kasutajatele avaneb lähinädalate jooksul Windows Phone rakenduste pood Marketplace [UUENDUS: Marketplace on Eestis saadaval märtsi lõpust. Vaata ka KKK]. Koos Eestiga muutub Marketplace kättesaadavaks veel 22 riigis, sealhulgas Lätis ja Leedus.

  Mida see Eesti WP kasutaja jaoks tähendab? Eelkõige seda, et lõppkasutajad saavad nüüd Marketplace’i aktiveerida läbi Eestiga seotud Windows Live ID konto ja tasulisi rakendusi on võimalik poest osta kohalike pankade väljastatud Visa, MasterCard ja AMEX krediitkaartidega.

  Eestlasi ootab poes ees juba kümmekond spetsiaalselt meie turu jaoks loodud rakendust, näiteks mobiilse parkimise rakendused, Eesti-Inglise-Vene-Eesti sõnaraamat, kiiruskaamerate ja maanteeinfot vahendav Teele ning kinokavadega Forum Cinemas Movies. Tutvu kõikide kohalike koodiässade loodud rakendustega minu varasemas postituses Eesti Windows Phone rakendused.

  Kokku on muutub Eesti Windows Phone kasutajatele kättesaadavaks üle 70 tuhande rakenduse ja uute rakenduste lisandumise kiirus päevas on äsja kasvanud 300%. Värskete “äppide” hulgas on ka Skype beetaversioon, mille kohta loe pikemalt Skype’i eestikeelsest blogist “Skype ja videokõned nüüd ka Windows Phone’ile

  Eestis on Windows Phone 7.5 operatsioonisüsteemiga telefonidest ametlikult müügis näiteks HTC Radar ja HTC Titan, aga veebi kaudu on siia võimalik tellida muidugi ka teisi mudeleid (vihje).

  Aga arendajad? App Hub ligipääsu meie rakenduste loojatele praegu veel ei kaasne. Seetõttu on Eesti arendajatel jätkuvalt võimalik rakendusi publitseerida läbi meie Global Publishing partneri www.appamarket.com. Microsoft Eesti poolelt aitame endiselt Windows Phone mobiilide arenduseks lahtilukustamisega ja saame laenata ka testseadmeid, mille peal oma loodavat äppi katsetada. Selle jaoks võta palun minuga otse ühendust.

  Panen siia kirja ka mõned praktilised soovitused kohalikele arendajatele, kes plaanivad oma Windows Phone rakenduse luua ja selle poodi välja panna:

  • Rakenduse sertifitseerimisprotsess võtab vähemalt 1 nädal ja kui kõik vastab nõuetele, ongi selle aja möödudes rakendus publitseeritud. Olenevalt rakenduse keerukusest ja sellest, kas avastatakse mingeid parandamist vajavaid ehk nõuetele mittevastavaid kohti võib see aeg muidugi pikemaks venida ja keskmiselt jõuab rakendus poodi teisel katsel Naeratus
  • Kuna rakendus jõuab Marketplace’i appamarket nime alt, siis soovitan kindlasti oma firma või arendajate kontaktid tagasiside andmise võimaldamiseks eraldi välja tuua näiteks “Abi”, "Tutvustus", "Info" vms lehel
  • Kui rakendus on eesti keelne ja publitseerida see kõigi riikide Marketplace'desse, peab rakenduse tutvustus (description) olema mõlemas keeles (Inglise + Eesti) ja seal tuleb ära mainida, et rakenduse sisu on eestikeelne. Kui rakendus võimaldab telefoni regiooni sätete või rakenduse enda kaudu kuvatavat keelt ise muuta (näiteks vahetada Inglise-Eesti), siis peavad olema ka ekraanipildid mõlemas keeles.
  • Kindlasti tasub tutvuda Application Certification Requirements for Windows Phone juhendiga ja enne lisamist kasutada ka Marketplace Test Kit tööriista, mis võib olla abiks võimalike apsakate avastamisel ja vähendab hilisemat lisatüli.
  • Kui rakendus kasutab positsioneerimist ehk GPS kaudu asukoha määramist, siis peab kasutajal rakenduse seadete alt olema võimalik see sisse/välja lülitada. Vaata selle kohta sertimise nõuete alt lisa.
  • Ja viimaks soovitan tungivalt lisada märksõnana oma rakendusele „estonia“, mis teeb Eesti kasutajatele mõeldud ja siinmail valminud rakenduste otsimise Marketplace’s lihtsamaks. Kokku on võimalik ühe rakendusega siduda kuni 5 märksõna, millest üks võiks olla "estonia"!
 • Tehniline evangelism

  Windows Phone 24h koodilaagrite võitja

  • 0 Comments

  Windows Phone 24h koodilaagrite võitja - Omnibuss

  Märtsi lõpus ja aprilli esimesel nädalavahetusel toimusid taas Windows Phone koodilaagrid ja sel korral 24h formaadis, kus soovi korral said osalejad öö läbi koodiridu seada ja Metro UX disaini võluda. Huvi laagrite vastu oli suur – osalejaid oli kokku üle 80, kelle käe all valmis 20 rakenduse või mängu kontseptsiooni. Mõned olid päris Marketplace küpsed, teised sellised, kus vaja veel lihvi anda. Ülevaate valminud rakendustest leiad laagrite peamentori Jaana blogist 2 x 24h Windows Phone koodilaagrit Tallinnas ja Tartus.

  Laager toimus tänu meie partnertudengite (MSP) ja mentorite tiimile, kes hoolitsesid kohapeal selle eest, et jätkuks süüa-juua, netiühendust ja abivajajad saaksid nõu koodipusade lahtiarutamisel (aitäh teile!). Häkkimismaratonide kordaminekule on suureks toeks ka meie head partnerid Matkasport, Net Group, Playtech, Red Bull ja Skype. Peasponsor Nokia Eesti pani parima rakenduse tiimi liikmetele välja vinged Nokia Lumia 800 nutitelefonid ja teise koha tiimi auhinnaks olid Arvutimaailma aastased tellimused.

  Võitjad

  Mõlema laagri parimat rakendust valisid kohapeal osalenud mentorid ja sponsorite esindajad. Tallinna vooru võitjaks osutus (Tartust pärit Naeratus) tiim Joosep Lall, Marko Tiidla, Mikhail Reznichenko ja Silver Mikk oma rakendusega TaQuest (Points of Interest). Samade tegijate poolt on Marketplace’s juba populaarne KinoKavade äpp, millega nad võitsid varasema WP võistluse tudengirakenduse auhinna.

  Tartus oli võidukas Madis Pink, Sigmar Muuga ja Tauno Talimaa meeskond, kes meisterdas rakenduse nimega Omnibuss (linnasisene bussiinfo). Suur nõudlus korraliku bussiaegade ja transpordi planeerimise rakenduse järgi aitas neile tagada žüriipoolse poolehoiu.

  Pärast pikka diskussiooni otsustas žürii tituleerida kahe laagri üldvõitjaks Omnibussi tiimi, kes saab endale Nokia Lumia 800’d ja loodetavasti läheb tänu nendele rakenduse viimistlemine sujuvalt ning peale Tartu bussiliiklust võetakse sihikule ka Tallinna oma. Võitjad leiate ka ülalolevalt fotolt.

  Palju õnne võitjatele ja suur aitäh kõigile osalejatele, korraldajatele, mentoritele ning toetajatele, kes andsid panuse Windows Phone 24h Koodilaagrite kordaminekusse! Järgmise korrani Silmapilgutusega naeratus

  Uus väljakutse

  Xbox 360 Kinect Special EditionVeel üks hea uudis, nimelt käivitame Eestis võistluse, kus uued aprill-mai 2012 jooksul Marketplace’s avaldatud ja Eneta Facebooki lehel enim publiku hääli saanud rakenduse loojale on auhinnaks Xbox 360 komplekt Kinect sensori ja Adventures mänguga. Rakenduse sertifitseerimine võtab vähemalt ühe nädala, kuid tavaliselt on läinud kvaliteedinõuete täitmisega vähe kauem. Seetõttu mida varem jõuate oma rakenduse Marketplace’s avaldatud, seda rohkem on inimestel aega teie poolt hääletada. Selle kohta paneme peagi ka täpsema info Enetasse välja.

  Lisaks:

  • Jaana blogipostitus kokkuvõttega laagrites valminud rakenduste kohta
  • Laagrite fotod Tallinn & Tartu. Leidke ka end üles ja aidake sildistada.
  • Rakendust viimistledes ja Marketplace’i lisades tutvuge kindlasti nende soovitustega
  • Kui vajate arenduse või UX alast nõu, siis meie mentorid on hea meelega toeks läbi Eneta foorumi
  • Andke märku, kui vaja teie enda Windows Phone arenduseks lahti lukustada või soovite testseadet laenata
  • Tiimidega võtame ühendust ja saadame neile kingiks APPA Market tasuta vautšeri oma rakenduse väljapanemiseks.
  • Kui uued rakendused jõuavad Marketplace’i ehk poodi üles, lisan need ka oma varasema postituse nimekirja Eesti Windows Phone rakendused
Page 1 of 51 (253 items) 12345»