Visual Studio 2012 (s doinstalovaným Updatem 1) obsahuje ve své nejvyšší edici Ultimate (časově omezená zkušební verze ke stažení zdarma zde) zajímavé možnosti pro vizualizaci stavby kódu a závislosti mezi jejími jednotlivými částmi. Jedná se o zajímavou pomůcku pro vizuální porozumění libovolnému kódu. Například lze zobrazit závislosti mezi jednotlivými projekty v řešení a jimi referencovanými knihovnami, přičemž knihovny je možné rozbalovat podle jmenných prostorů, tříd, metod apod:

image

Podobný diagram (tzv. code map) lze vytvořit též ze Solution Exploreru, kde lze vybrat libovolné části ze stromu (projekty, soubory, třídy, metody apod.) a tyto nechat vizualizovat:

image

Dále lze pak přidávat interaktivně další prvky, jako např. volané třídy, referencované třídy, nadřazený kontejner apid. Prakticky stejná funkčnost je k dispozici též přímo v editoru kódu v kontextovém menu:

image

Výsledný diagram lze uložit pro pozdější aktualizace nebo úpravy, vytisknout anebo třeba odeslat e-mailem. Detailní ukázku naleznete na našem videoportále.

Michael