Internet Explorer a HTML5

Microsoft Internet Explorer 9 je první generace webového prohlížeče společnosti Microsoft s podporou nových webových standardů HTML5, CCS3, SVG,  ECMAScript 5, podporou GPU akcelerace a nejpropracovanějším zajištěním uživatelské bezpečnosti. Podpora nejnovějších standardů umožňuje vytvářet takřka plnohodnotné uživatelské aplikace v prostředí webového prohlížeče. Proto máte zajištěn přístup k některým systémovým informacím, jako je například poloha pomocí Geolocation API (http://www.w3.org/TR/geolocation-API/), pomocí standardizovaných API, aby mohl uživatel naplno využívat operační systém, i když je aplikace spuštěna ve webovém prohlížeči.

Pro webové vývojáře, kteří potřebují testovat nejnovější verzi Internet Explorer 10, je připraveno tzv. Platform Preview. Jedná se o verzi bez uživatelského rozhraní, která vychází cca jednou za 8 týdnů a obsahuje poslední novinky HTML5.

Protože se HTML5 stále vyvíjí a mění, snaží se jít Internet Explorer cestou konzervativního prohlížeče, který v době vydání podporuje pouze části HTML5, které se dají považovat za stabilní, a předpokládá se u nich, že se nebudou již měnit. Pokud chcete otestovat části HTML5, které se často mění a mohli by v produkčním prostředí způsobovat problémy, pak jsou pro vás určena rozšíření z HTML5 Labs (http://html5labs.interoperabilitybridges.com/).

Osmá verze Internet Explorer představila tzv. Developer Tools. Jedná se o integrované nástroje, které pomáhají ladit webové stránky. Pomocí tohoto nástroje můžete snadno měnit CSS v zobrazené stránce a rovnou vidíte změny, krokovat nebo profilovat Javascript. Pokud potřebujete zjistit, co se děje na síťové vrstvě, tak snadno zapnete „odposlouchávání“ komunikace stránky s internetem.

Internet Explorer 9 přinesl funkci označovanou jako Pinned Sites (připnutí). Jedná se o funkci, která je specifická pro Internet Explorer 9 a Windows 7. Když svůj web vylepšíte a využijete možnost připnutí prostřednictvím aplikace Internet Explorer 9, opustíte prohlížeč a umístíte web přímo tam, kde 87 % uživatelů otevírá své oblíbené nativní aplikace v systému Windows na hlavní panel.