Windows Phone

Nástupce systému pro mobilní zařízení Windows Mobile byl poprvé představen v roce 2010. Windows Phone 7 přinesl zcela odlišné uživatelské rozhraní (Modern UI), způsob vývoje a platformu, která není kompatibilní s předchozí verzí. Windows Phone 8, uvedený v roce 2012, pak opustil i dříve používanou architekturu Windows CE a přiblížil běhové prostředí systému Windows 8 pro lepší portování aplikací. Podporuje vícejádrové procesory a displeje s vysokým rozlišením.

Z hlediska vývoje došlo k velkým změnám oproti Windows Mobile - již se nepoužívá WinForms a nativní API, nahradily je moderní technologie jako HTML5, JavaScript, Silverlight a DirectX.

Vývoj aplikací

Aplikace pro Windows Phone 8.1 lze vyvíjet ve Visual Studiu 2013 kombinací jazyků C#/VB.NET a XAML nebo HTML5 a JavaScript, případně DirectX a C++. Existující aplikace vyvinuté pro Windows Phone 8 pomocí Silverlightu nepřestávají fungovat a je možné buď je nechat, jak jsou, nebo portovat na nejnovější verzi.

Sjednocování prostředí

Windows Phone 8 je založený na stejných základech jako Windows 8. Díky tomu je relativně jednoduché portovat aplikace mezi těmito dvěma platformami. Pro nasazení se ještě používají balíčky specifické pro každou platformu, takže je třeba kromě drobných úprav také aplikaci znovu zkompilovat.

Nejnovější mobilní platformy - Windows Phone 8.1 a Windows 8.1 - již používají společné běhové prostředí Windows Runtime (WinRT), takže je možné využít velkou část zdrojového kódu jako společnou. Liší se pouze uživatelské rozhraní a způsob ovládání. Aplikace pro Windows Phone 8.1 procházejí stejným běhovým cyklem jako aplikace pro Windows 8.1 a používají stejné události. Windows Phone 8.1 také používá stejný formát aplikačního balíčku (.appx).

  • Windows Phone 8.1 počítá s přístroji, které mají větší rozměry displeje (phablety, např. Lumia 1520), a podporuje různá rozlišení obrazovky.
  • Notifikační centrum dovoluje aplikacím posílat zprávy, které si uživatel přečte kdykoliv.
  • U přístrojů vybavených SD kartou lze aplikace instalovat na ni.
  • Internet Explorer 11 podporuje WebGL a přehrávání videa v HTML5.
  • Zařízení se dokáže připojit do firemní sítě přes VPN a k autentizaci využít certifikát.
  • Byly přidány funkce pro lepší práci s polohou zařízení - Geolocation a Geofencing. Se systémem jsou také blíže provázány mapy.
  • Push notifikace a zobrazování aktuálních informací na živých dlaždicích může obstarávat služba Windows Push Notification Service, kterou podporuje např. Microsoft Azure.

Windows Store

Windows Store je místo, kde můžete zveřejnit svou aplikaci, aby si ji mohli uživatelé koupit a nainstalovat. Součástí je podpora betatestování, trial verzí a také speciální Store pro firemní uživatele. Více informací.