Windows Phone

Nová verze operačního systému pro mobilní telefony Windows Phone, přináší pro vývojáře relativně velké změny oproti předchozím verzím. Jedná se zejména o použití nového Frameworku pro vývoj aplikací. Místo WinForms a nativních API, se používá Silverlight a XNA.

Sjednocení hardware

První změnou je sjednocený hardware, takže nemusíte řešit nedostupnost senzorů nebo desítky různých rozlišení. Nemusíte se tak starat o řešení různých problémů s nekompatibilitou zařízení různých typů díky hardwarové výbavě, které nastávají při širokém nasazení aplikace u zákazníků. Sjednocený hardware tak výrazně urychluje vývoj a snižuje náklady.

Fixní komponenty

Procesor SOC: QC MSM7x30/8x55
Rozlišení:  WVGA
Senzory: akcelerometr, přiblížení (vypínání displeje u ucha), intenzita světla
Podpora více dotyků: ≥ 4
Konektory: Micro-USB; 3.5mm jack
Hardwarové ovladače: Start, Back, Search, Power, Volume (Up/Down)

Doporučená konfigurace hardware pro dvě cenové kategorie

Komponenta Prémiové telefony Běžné telefony
Chipset MSM8x55 MSM7x30
Displej 3.8” až 4.55” WVGA, sklo 3.5” WVGA, plast
Fotoaparát, AF
a blesk
Až 12MP a Auto Focus a bleskem 3MP fixní ohnisko
Rádio HSPA+/CDMA 1x/Dor0/A/B,
Wi-Fi 802.11 b/g/n, BT, FM
HSDPA/CDMA 1x Dor0/A,
Wi-Fi 802.11 b/g, BT, FM
Úložiště ≥ 8 GB ≥ 2GB
Paměť ≥ 512 LPDDR2 RAM ≥ 384MB LPDDR1 RAM
Senzory Kompas, Gyroskop, A-GPS,
Akcelerometr, ALS
ALS, A-GPS
Mikrofon Primární, sekundární pro ANC
(potlačení zvuků z okolí)
Primární
Headset 3 tlačítka --

Nástroje pro vývojáře

Pro vývoj Windows Phone aplikací budete potřebovat Windows Phone Developer Tools 7.0. Jedná se o samostatný nástroj, který se může integrovat do stávající verze Visual Studio 2010. Pro vývoj Windows Phone 7.5 aplikací budete potřebovat Windows Phone SDK 7.1.

Jestliže jste spíše designér nebo potřebujete další ovládací prvky, tak je pro vás určen nástroj Expression Blend® 4 for Windows Phone.

Vývoj aplikací

Hlavní platformou pro vývoj uživatelských aplikací je Silverlight a pro vývoj her je určeno XNA. Pokud potřebujete, je možné Silverlight a XNA kombinovat v jedné aplikaci. Podporovány jsou jazyky C# a Visual Basic. Největší rozdíl oproti Windows Mobile je jiný typ multitaskingu a práce aplikací na pozadí.

Marketplace

Marketplace je místo, kam můžete umístit svoji aplikaci, aby si ji mohli uživatelé koupit a nainstalovat. Samozřejmostí je podpora pro betatestování a „privátní“ Marketplace pro firemní uživatele. Jak na to?